Časy, kdy se žádná úřednice, sestřička nebo třeba účetní neobešla bez znalosti psaní na stroji už jsou dávnou pryč, ale přece jenom pro nás zůstává rychlé mačkání kláves – i když v podstatně modernější formě – důležité. Pokud vás už unavuje datlování a máte pocit, že psaní textů, emailů a podobně zabírá spoustu vašeho cenného času, bude pro vás psaní všemi deseti ideální. 

Proč psaní všemi deseti?

Průměrná rychlost psaní na klávesnici je přibližně 40 slov za minutu. Při využití plného potencionálu našich rukou jsme mnohem rychlejší. Rychlost psaní všemi deseti se pohybuje okolo 60 slov za minutu a více. Denně vám tedy ušetří až hodinu času. To dá dohromady třeba i 300 hodin ročně, což je necelých 13 dní. Tento čas můžete raději využít k věnování se rodině nebo sami sobě. 

Navíc také, i když se to nezdá, uděláte něco pro své zdraví. Vaše oči nebudou muset stále pendlovat mezi klávesnicí a obrazovkou a práce na počítači tak pro ně nebude tolik náročná. Prokrvíte všechny prsty a jelikož koukáte jen rovně před sebe, ulevíte i krční páteři. Potrénujete také mozek. Procvičujete totiž zároveň svou paměť a zapojujete také smysly – zrak a hmat.

Pokud se zlepšíte tak, že již vůbec nevnímáte klávesnici a píšete stejně rychle jako je tok vašich myšlenek, způsobí to, že budete schopni se hlouběji ponořit do činnosti a budete více produktivní. Důležité také je, že díky psaní všemi 10 se budete dopouštět mnohem menšího množství překlepů.

Pokud se ucházíte o nové zaměstnání nezapomeňte tuto dovednost napsat také do životopisu, nebo motivačního dopisu, uspořený čas při psaní všemi deseti zaměstnavatel jistě uvítá. Když se připravujete na pohovor, je rovněž důležité mít připravené tištěné kopie vašeho životopisu a motivačního dopisu. Tiskněte je doma předem, aby byly připravené a vypadaly profesionálně. Kvalita tisku může výrazně ovlivnit první dojem, a proto je zásadní použít kvalitní toner. Pokud hledáte způsob, jak ušetřit na tiskových nákladech, zvažte použití alternativních tonerů, jako jsou alternativní tonery Torex, které nabízejí vysokou kvalitu tisku za příznivější cenu, aniž byste museli obětovat kvalitu a výkon.

Jak se naučit psát všemi deseti?

Nejdůležitější je pro psaní všemi deseti prstoklad. Pokud jste již s rychlým psaním na počítači začali, máte nějaký svůj prstoklad na klávesnici zažitý a osvědčil se vám, neměňte ho. Jestliže ale teprve začínáte a s prstokladem nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme tento klasický.

  • Ukazováček levé ruky patří na písmeno F a ukazováček pravé na písmeno J.
  • Na těchto dvou klávesách se nacházejí hmatové značky, pro lepší orientaci, když se zrovna na ruce nedíváte.
  • Ostatní prsty patří také na prostřední řadu písmen a to takto.
  • Prostředník, prsteník a malíček levé ruky náleží písmenům D, S a A (v tomto pořadí).
  • Prostředník, prsteník a malíček pravé ruky potom písmenům K, L a Ů (;), také v tomto pořadí.
  • Oba palce mačkají mezerník.
  • Každý prst má tedy ideálně ve své blízkosti písmena tak, aby se ruce nemusely zbytečně posouvat.
  • Prsty by se měly vždy dotýkat klávesnice, a nebo být těsně nad ní pro co největší efektivitu.

Pokud se vám ze začátku nedaří, nezoufejte. Získat svalovou paměť, která je pro osvojení této dovednosti důležitá, chce čas. Jde o to, aby se v ní nové věci usadily a zautomatizovaly. Naučit se, jak psát všemi deseti může trvat až 3 měsíce. Pozitivní zprávou ale je, že k tréninku stačí pouze 10 minut denně. Připravte se, že ze začátku bude vaše psaní mnohem pomalejší, než jste zvyklý, ale je jen otázkou času, kdy se výkon rapidně zlepší. Jako procvičení může posloužit každý email nebo dokument.

Při tréninku však také nezapomínejte na správnou ergonomii sezení. Správným sezením u počítače se vyhnete vážným problémům s bederní a krční páteři v pozdějších letech.

Psaní všemi deseti online

Pokud si chcete vyzkoušet procvičování online, nebo si udělat test rychlosti psaní, existuje spousta internetových stránek, které k tomuto účelu můžete využít. Vaši rychlost vám změří například na stránce. Co se procvičování týče nabízí se hned několik možností, které můžete bezplatně využít.

Českou stránkou je Nedatluj.cz. Na své si přijdou jak začátečníci, tak pokročilý. Nabízí výuku po jednotlivých řadách klávesnice a zaznamenává statistiky. Po tom, co splníte jednu lekci, se vám otevře další. Za pár stokorun si můžete koupit verzi bez reklam. Další webovou stránkou v češtině je Typingstudy.com. Přináší 15 lekcí rozdělených do menších úkolů. Na stránce naleznete také hry a můžete se tak učit zábavnou formou. Pokud se chcete zdokonalovat také v psaní anglických slovíček, bude pro vás vhodný web Typying.com.

 

Přečtěte si také další články:


5,0 Průměrné hodnocení 5,0 od 4 zákazníků
Ohodnotit: