Co se mobilních sítí, mobilního trhu a všeho kolem týče, jsou jedním z nejaktuálnějších témat současnosti rozhodně 5G sítě. Ty mají v budoucnu úplně nahradit veškeré dosavadní připojení, udělat internet ještě více „dostupným“ a zrychlit internetovou komunikaci na maximum. Co však budeme k příjmu této novinky potřebovat? Jaká zařízení i mobilní operátory bychom měli zvolit, pokud chceme 5G internet naplno využívat? Pojďme nahlédnout do světa nejmodernějšího připojení a zjistit o 5G více!
5G internet – kde se vzal a proč?
S neustálým technologickým pokrokem je třeba inovovat i připojení. To stávající není stále dostatečně rychlé, aby stačilo k hladkému fungování náročných podnikových aplikací, virtuální reality, ale koneckonců jak všichni víme z osobní zkušenosti, někdy bohužel nestačí ani při běžné osobní potřebě. Proto se nyní po celém světě buduje 5G síť, která má zajistit špičkové vysokorychlostní připojení, jenž ulehčí práci ve všech digitálních odvětvích.
Budování sítě i zlepšování funkcí připojení se mimo jiné velice intenzivně věnuje firma Huawei, jejíž výkonný ředitel se svými nápady vystoupil na podzim tohoto roku na konferenci v Dubaji. Zde byl zmíněn také záměr vybudovat celou síť „zeleně“ – firmy tedy momentálně hledají co nejšetrnější a nejekologičtější cesty, jak nejen vybudovat, ale i provozovat mobilní sítě. Zajímají je zejména inovace v dodávkách elektrické energie, která bude vysílače i koncová zařízení napájet, ale i další suroviny k výrobě elektroniky.
5G sítě a mobilní operátoři v ČR
Pokrytí 5G sítí v ČR lze zjistit na stránkách Českého telekomunikačního úřadu. Co se týče konkrétních operátorů, ti soutěžili v aukci o možnost distribuce 5G připojení již koncem roku 2020. Momentálně je možné této služby využívat u největších českých mobilních operátorů – tedy u Vodafone, O2 i T-mobile.
Nicméně to, že máte smlouvu s výše uvedeným operátorem ještě neznamená, že budete automaticky 5G vysílání přijímat. Operátoři totiž budují své vysílače, jejichž signál prozatím pokrývá pouze určitou část území, proto je před samotným nákupem zařízení pro příjem 5G dobré zjistit, zda se vlastně nacházíte poblíž některého z přijímačů a zda je možné ve vašem místě bydliště tuto síť využívat. Každý z operátorů má však na svých webových stránkách dostupnou mapu pokrytí, o které se dozvíte o něco níže.
Mapa pokrytí 5G v ČR
Mapu pokrytí 5G v České republice můžeme najít na webových stránkách Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kde je také průběžně aktualizována. Pokrytí konkrétních operátorů s aktuálními daty však zjistíme hlavně na jejich internetových stránkách, kde se dočtete i o umístění vysílačů nebo rychlosti připojení v dané lokalitě. S postupem času vysílače přibývají a pokrytí se zvětšuje, proto pokud se nenacházíte v oblasti s pokrytím, je určitě dobré kontaktovat svého operátora, který vám poskytne více informací do budoucna, nebo tyto mapy pravidelně sledovat.
Internet 5G a moderní zařízení
Příjem 5G není samozřejmě možný s jakýmkoliv zařízením. Pokud chceme tuto službu využívat, musíme tomu přizpůsobit také svoji elektroniku a nejspíš si tedy také pořídit nové kousky. Pro příjem internetu je rozhodně nezbytné pořízení 5G modemu, který je s touto sítí kompatibilní. Stejně tak tomu je i u mobilních zařízení – 5G telefony či tablety jsou již dnes samozřejmostí snad u všech větších výrobců, proto se na tento parametr při pořizování nového aparátu zaměřte.
5G síť uvítáte nejenom v kanceláři, ale také doma, když musíte pracovat na home office. V kanceláři ani doma nezapomínejte na pauzy mezi prací. Někdy postačí jenom zajít si do kuchyňky pro kávu, sejít si po schodech do schránky nebo jít vyměnit toner v tiskárně. I drobný pohyb vám zlepší náladu a produktivitu.
Srovnání se 4G sítí
Momentálně se asi většina z nás běžně setkává s připojením LTE, popřípadě 4G.
Jaké jsou oproti těmto připojení u 5G sítě výhody a hlavní rozdíly?
Je na první pohled jasné, že skok mezi těmito technologiemi je opravdu obrovský. Pokud jste již 4G považovali za velmi rychlé, budete s 5G jako „v jiném světě“. Stažení souboru trvá jen pár okamžiků, rychlost odezvy je okamžitá.
Podíváme-li se na konkrétní čísla, přenosová rychlost u 4G je průměrně 15 MB za sekundu. U 5G je to však až 10 GB (záleží na zařízení i síle signálu), což už je opravdu markantní rozdíl.
5G sítě nabízejí kromě volání, SMS a brouzdání po internetu také přímé streamování ve 4K kvalitě, 3D videa nebo snadné připojení IoT (důležité pro technologie budoucnosti, kdy se k internetu běžně připojí například také domácí spotřebiče nebo robotika v průmyslu).
Konspirace a mýty – jak je to s údajnou „5G škodlivostí“?
Asi každý, kdo má uši a oči, si v poslední době všiml jednoho fenoménu – démonizace 5G sítí ve spojení s lidským zdravím. Konspirační teorie uvádějí, že 5G sítě stojí za vyšším počtem pacientů s rakovinou, nebo že budování sítí souvisí s pandemií Covid-19, šířením dalších chorob či dokonce ovládání myslí lidí. Tyto konspirační teorie a hoaxy nemají žádné reálné jádro a lze je tedy považovat za holé výmysly.
Co by však mohlo být zajímavým tématem, a také se již stalo námětem mnoha studií, je syndrom elektromagnetické hypersenzitivity. I když může znít „hrozně“, nejedná se o nic vážného. Jde vlastně o to, že citlivější osoby mohou vlivem elektromagnetického záření (které produkují nejen vysílače 5G, ale například i obyčejné televize či Wi-Fi routery) trpět bolestmi hlavy a častou únavou organismu. Existence tohoto syndromu a souvislost těchto potíží s bezdrátovými technologiemi však stále není prokázána, a to i přesto, že se tomuto tématu věnují vědci z předních světových univerzit.